01. 03. 2024

Hofman: Doba temna pro průmyslový development pominula. Udržitelné kampusy se zelenou energií jsou pro nájemce lákavější.

Nemovitostní skupina Urbanity se na udržitelnost ve svých výrobních kampusech zaměřuje od svého vzniku. Své zaměření potvrdila koncem loňského roku umístěním v žebříčku ESG Rating vyhlašovaném Asociací společenské odpovědnosti, kde se objevila jako vůbec první firma z oblasti real estate. Dvě první místa si také odnesla z posledního ročníku soutěže Estate Awards. Její výrobní areál Urbanity Campus Tachov zvítězil v kategorii Udržitelnost a ekologie a prvenství získal také v kategorii Industriální projekt roku. 
O tom, proč se vyplatí investovat do udržitelných technologií a pracovat s místní komunitou a také o přínosu ESG reportingu čtěte v rozhovoru s Rolandem Hofmanem, spoluzakladatelem a CEO skupiny Urbanity.

 
Zaměřujete se na výstavbu udržitelných kampusů. Jak tato myšlenka vznikla? 
Navazujeme na historické dědictví příměstských výrobních areálů, které revitalizujeme udržitelným a společensky odpovědným způsobem. V posledních dekádách vznikaly na zelených loukách v drtivé většině šedé krabice, což považuji za dobu temna průmyslové architektury. K našim kampusům proto přistupujeme nadstandardně z pohledu architektury, ať už urbanisticky, designovým návrhem fasád a mobiliáře, také krajinářsky.
 
Někteří spojují důraz na udržitelnost s tím, že celou výstavbu zásadně prodraží. Dává vám orientace na zelené technologie smysl i ekonomicky?
Náš přístup je promyšlený a propracovaný a tím je dražší, ale protože není naší prioritou projekty rychle postavit a prodat, můžeme si to dovolit. Naopak se soustředíme na trvalou vizi, kterou ve všech lokalitách máme. Vyšší počáteční investice se nám navíc vrací i jinak než čistě finančně. Víme, že prostory dokážeme obsadit snáze, rychleji a s delší dobou nájmu, protože jsou zajímavější a kvalitně provedené.
 
Kdo vaše kampusy primárně využívá a čím se odlišují od klasických výrobních areálů?
Na průmyslový development se díváme komplexně, přičemž ale naše zaměření na výrobní firmy vyžaduje odlišný přístup, než když se staví logistické parky u dálnice. Jako konečného zákazníka vnímáme zaměstnance tzn. reálného uživatele kampusu, který v něm tráví čas nejen během svého pracovního dne, a tomu podřizujeme celou řadu věcí. 
 
V souvislosti s udržitelným stavitelstvím se kromě realizace konkrétních budov mluví také o širší péči o lokalitu. Je pro vás téma například občanská vybavenost a dostatek infrastruktury?
Soustředíme se na to, aby areál umožňoval zaměstnancům trávit kvalitně čas během dne a také před a po práci. S tím souvisí zajištění dostatku navazujících služeb, aby bylo pro zaměstnance možné v kampusu strávit třeba hodinu nebo dvě i mimo práci. Ať už tím, že doprovází svoje děti z nebo do školky, jde si zacvičit do místního fitness centra, nakoupit si potraviny nebo si zajde do kavárny. 
 
Jsou tyto služby k dispozici pouze nájemcům v areálech nebo i široké veřejnosti?
Naše kampusy cíleně integrujeme do života ve městě, kde projekty vznikají. Bez potíží je tedy pro kohokoliv možné zajít do kavárny, či restaurace v kampusu, nebo si jít zacvičit do fitness centra. Služby jsou přístupné široké komunitě, což plně zapadá do naší vize. Ten přístup tady historicky několikrát byl a byl považován za standard. U průmyslové výstavby se však v posledních dekádách vytratil, přitom pro to není žádný důvod. Snažíme se tento pohled změnit.
 
V roce 2022 jste představili svoji ESG strategii a v loňském roce také zveřejnili první ESG report skupiny Urbanity. Co vás k tomu vedlo?  
Nastavení ESG strategie a následné sledování cílů a reportování toho, jak si stojíme, považujeme za přirozenou součást našeho směřování, je to pro nás jeden z prostředků sebereflexe. Nejde nám o tom vysadit stromy kolem našich výrobních hal a říct si, že jsme udělali něco pro přírodu. Chceme dělat věci tak, aby měli skutečný pozitivní dopad na místní komunity, na zaměstnance, kteří každý pracují v našich areálech a samozřejmě se také snažíme o reálné zmírňování negativní dopadů na životní prostředí a tam, kde je to možné dokonce o pozitivní impakt
Abych se ale vrátil k otázce, ESG reporting je cesta, jak mít nastavené měřitelné cíle, sledovat je a vyhodnocovat a zároveň transparentně dávat vědět našim obchodním partnerům, klientům nebo investorům, že to není žádný greenwashing. Že jsme opravdu na cestě k větší energetické soběstačnosti a k dlouhodobé ekonomické i environmentální udržitelnosti. Naši klienti vidí, že máme vlastní zdroje obnovitelné energie, že jsou naše budovy ve vysokém standardu, že šetrně hospodaříme s vodou, že rozvíjíme zaměstnance a pracujeme s místní komunitou a mnoho dalšího. 
 
Uspěli jste díky tomu i v soutěži Asociace společenské odpovědnosti ESG rating.
Toho si velmi vážíme. Je to potvrzení správného směřování skupiny Urbanity. Ještě víc si ale ceníme toho, že vidíme reálné dopady u našich nájemců, kteří potřebují do svých vlastních reportů vůči odběratelům prokazovat, že jejich výrobky vznikají za podmínek, které jsou šetrné k životnímu prostředí, nebo že poskytují kvalitní zázemí svým zaměstnancům. Postupně budeme schopni jim k tomu dodávat přesnější a podrobnější data. Aktuálně s Frank Bold připravujeme navazující ESG report za rok 2023 a věřím, že ukážeme, jak jsme se za rok práce zase posunuli blíže k našim dlouhodobým cílům.
 
Velký boom dnes zažívají vámi zmiňované obnovitelné zdroje energie a také samovýroba a sdílení energií. Jaké energetické řešení využíváte ve vašich projektech? 
Máme vlastní divizi Urbanity Energy, která se věnuje energetickým řešení a infrastruktuře v našich kampusech. Nájemcům umíme dodat energie z lokálních obnovitelných zdrojů, takže jim pomáháme plnit závazky v oblasti udržitelnosti. Z tohoto pohledu vnímáme energetiku jako strategicky důležitou součást svého byznysu. Konkrétně v našem projektu v Tachově jsme vytvořili komunitní energoblok, díky kterému využijí výrobní nájemci prostor zelenou energii na maximum. Jde aktuálně o největší střešní elektrárnu v České republice, teď velkokapacitní bateriové úložiště. Zelená energie pokrývá více než 40 % spotřeby výrobního areálu v Tachově.
 
Počítáte do budoucna i s využitím větrné energetiky?
Potenciál příměstské větrné energetiky nyní analyzujeme s tím, že chceme v kampusech instalovat menší větrné zdroje, ať už na střechy, nebo do stavebních proluk. Dohromady bychom pak mohli pokrýt roční spotřebu elektřiny v kampusu řádově z poloviny.
 
 

Neváhejte nás kontaktovat
Jsme připraveni na vše a nezalekneme se ani velkých kreativních výzev. Ba naopak – přesně takové nás baví.
V Celnici 1034/6, 110 00 Praha
© Urbanity 2022-