10. 04. 2024

Výstavba Urbanity Campusu Tachov pokračuje 2. etapou. Na startu je Bruntál.

Developerská společnost Urbanity připojí ke třem již dokončeným výrobním halám průmyslového kampusu v Tachově další dvě budovy. Druhá etapa rozšíří pronajímatelnou plochu areálu o dalších 31 700 metrů čtverečních, které budou k dispozici ve druhé polovině letošního roku. Aktuálně je hotovo a pronajato 41 800 m2, což znamená 39 % finálního objemu. Na celkem 20 hektarech bude ve finále tachovský kampus zahrnovat v 6 halách 106 300 m2. Ještě letos plánuje developer zahájit výstavbu Urbanity Campusu Bruntál.

Generálním dodavatelem druhé etapy výstavby průmyslového kampusu nedaleko německých hranic je společnost Urbanity Development, která je součástí skupiny Urbanity.

2. etapa – budovy Delta a Eta
V únoru 2024 skupina zahájila v Tachově druhou etapu výstavby. Celkově se jedná o plochu o velikosti 31 700 m2, přičemž budova Delta má rozlohu 13 500 m2 a zbylou část o velikosti 18 200 m2 doplní budova Eta. Jednotky k pronájmu začínají na velikosti 5 000 m2. U obou budov, které se začaly stavět současně a zatím na spekulativní bázi bez konkrétního klienta, jsou již dokončeny zemní práce a momentálně probíhají jednání s několika zájemci z řad výrobních firem. V obou budovách jsou součástí vybavení fotovoltaické panely na střechách a dobíjející stanice pro elektromobily. O využití tepelných čerpadel rozhodnou podle slov developera sami nájemci z řad výrobních společností, tak jak tomu bylo v předchozí etapě.

V tachovském kampusu byly ke konci roku 2023 hotovy tři budovy o souhrnné výměře 41 800 m2. Jedná se o budovu Alfa (15 800 m2), budovu Beta (10 500 m2) a budovu Gama (15 500 m2), které jsou určeny převážně pro výrobu a v současnosti jsou plně obsazeny. Mezi nájemce patří například místní Alfa Plastik nebo společnost Formy Tachov. Působí zde ale i mezinárodní firmy, jako například Eurostyle Systems.

„Všechny vznikající i plánované Urbanity kampusy se od tradičních průmyslových parků do značné míry liší,“ uvádí Markéta Šimáčková, obchodní ředitelka Urbanity. „Výrobní haly stavíme uzpůsobené prokonkrétní klienty, kterým chceme poskytnout prostory šité na míru v nejvyšších standardech. Lidé v práci tráví největší část dne, je proto důležité připravit jim také prostředí, kde se budou cítit dobře,“ vysvětluje. V areálu je už v současné době zaměstnancům k dispozici závodní lékař, relaxační zóny, zastávka MHD před vjezdem, nabíjecí stanice pro elektromobily a také dětská skupina. V přípravě jsou ubytovací služby hotelového typu, kantýna, výdejní boxy a viladomy s mateřskou školou pro 44 dětí.

„Pozornost věnujeme také udržitelnosti, která je pro nás prioritou,“ dodává Šimáčková. Budovy jsou vybaveny úspornými technologiemi a systémy:Součástí všech hal je centrální řešení systému MaR, smart LED osvětlení, solární panely, které jsou umístěny na střechách budov a napojeny na bateriové úložiště, dále sprinklery a protipožární čidla. „Budova Alfa využívá tepelná čerpadla a v budově Beta klient pro vytápění využívá své vlastní odpadní teplo z výroby,“ popisuje manažerka Urbanity. V celém areálu se také nacházejí vsakovací průlehy a centrální poldr, které přispívají k udržení vody v krajině.

Bateriové úložiště, které bylo dokončeno v listopadu 2023, má celkovou kapacitu 1,4 MWh a je napojeno na střešní solární elektrárnu o výkonu 5 MWp. Vyrobená energie pokryje podle Šimáčkové až 40 % roční spotřeby průmyslového areálu, přičemž Urbanity navíc plánuje kapacitu uložiště v příštích letech významně rozšířit. Střešní elektrárna, která má v současnosti rozlohu 41 800 m2 se v budoucnu rozroste až na 90 000 m2.

Budovy Beta a Gama, které prošly v minulosti zásadní revitalizací ve spolupráci s architekty studia Komplits, zvítězily v loňském klání realitní soutěže Best of Realty, kde získaly prvenství v kategorii Průmyslové a logistické areály. „Vítězství jsme dosáhli díky velkorysé rekonstrukci, která navíc proběhla za plného provozu nájemců,“ vysvětluje Šimáčková. Potvrzením kvalit areálu je i získání certifikace BREEAM Communities. Ta sleduje u projektů řadu kritérií s důrazem na oblast sociální, ekonomickou nebo environmentální. Nejvyšší hodnocení získal tachovský kampus v oblasti „social wellbeing“.

Po dokončení kampusu budou v areálu stát vedle již dokončených hal Alfa, Beta a Gama, budovy Delta, Eta, Sigma, Omega 1, Omega 2, dále multifunkční budova a viladomy s mateřskou školou. V případě budov Alfa, Beta a multifunkční budovy se jedná o rekonstrukce stávajících objektů, ostatní budovy jsou a budou novostavby.

Celkově bude v 6 budovách o rozloze 106 300 m2 k dispozici 90 000 m2 výrobních prostor, 6 500 m2 multifunkčních ploch a 9 800 m2 kanceláří. V budově Omega 1 je plánováno datové centrum, v budově Omega 2 bude po jejím dokončení k pronájmu 5 300 m2 kancelářských prostor. Obě budovy by měly být dokončeny v letech 2025–2026.

Multifunkční objekt bude mít 96 pokojů a nabídne i možnost stravování. „V současné době probíhá výběr provozovatele ubytování hotelového typu společně s přidruženými službami, které se v budově budou nacházet,“ říká Šimáčková. V přípravě je také výstavba parkovacího domu pro 180 aut, který už má stavební povolení a dokončen by měl být v rámci poslední fáze kampusu.

Na hranicích s Německem
Tachov těží z bezprostřední blízkosti německých hranic, vzdálenost cca 60 km jej dělí od Plzně a prostřednictvím návaznosti na dálnici D5 disponuje spojením s Prahou. Výhodou je i průmyslová tradice regionu. K té se váže existence tamní Střední průmyslové školy, která díky zaměření na strojírenství, TZB a informační technologie, dodává regionu kvalifikovanou pracovní sílu.

Skupina Urbanity získala nemovitost z roku 1967 do vlastnictví před více než 5 lety. Revitalizace proběhla v několika fázích, přičemž velká část prací se uskutečnila v posledních 3 letech. Celý kampus by měl být dostavěn do roku 2026.

Urbanity Campus Bruntál
Výstavba Urbanity kampusů, která započala v Tachově, je v plánu ještě ve dvou lokalitách: v Bruntále a Žirovnici. V bruntálském areálu vzniknou čtyři haly o velikosti 3 300 m2, 4 800 m2, 9 500 m2 a 36 000 m2. Stavební povolení by měla firma obdržet v řádu týdnů. „Kampus bude mít opět svůj unikátní vizuál,“ říká Šimáčková. „Čtvrtá budova bude navíc výjimečná nejen svou plochou 36 000 m2, ale také výškou, protože bude vysoká 20 metrů.“

Zahájení výstavby předpokládá developer v letošním roce a součástí bude i realizace nové veřejné komunikace spolu s autobusovou zastávkou MHD, která bude přímo před areálem.

Urbanity Campus Žirovnice – „Build to own“
Projekt v Žirovnici je plánován jako „Build-to own“. Tedy na míru a do vlastnictví konkrétního zájemce. Situován je v lokalitě na pomezí Jihočeského kraje a Kraje Vysočina. Jak uvádí Šimáčková, momentálně se společnost poohlíží po akvizičních příležitostech ve větších českých městech.

Urbanity je součástí investiční skupiny M.L. Moran, která byla založena v roce 1996 a specializuje na dlouhodobé investice zejména do průmyslových nemovitostí a start-upů.

Neváhejte nás kontaktovat
Jsme připraveni na vše a nezalekneme se ani velkých kreativních výzev. Ba naopak – přesně takové nás baví.
V Celnici 1034/6, 110 00 Praha
© Urbanity 2022-